L’atur puja a Roses i a l’Alt Empordà al setembre

Roses registra 538 persones a l’atur, 36 més que a l’agost, mentre que el conjunt de l’Alt Empordà arriba als 4.997 desocupats, amb un increment de 41 persones

L’atur registrat ha augmentat durant el mes de setembre de 2026 tant a Roses com al conjunt de l’Alt Empordà, coincidint amb el final de la temporada turística d’estiu. Segons les dades de l’Observatori del Treball i Model Productiu de la Generalitat de Catalunya, Roses ha tancat el setembre amb 538 persones desocupades, 36 més que a l’agost, quan se’n comptabilitzaven 502, fet que representa un increment del 7,17%.

Aquest augment situa Roses com el municipi de la comarca amb un increment absolut més elevat de l’atur durant el setembre, per davant de Castelló d’Empúries, on el nombre de persones desocupades ha passat de 393 a 412, amb 19 aturats més.

En el conjunt de l’Alt Empordà, l’atur ha passat de les 4.956 persones registrades a l’agost a les 4.997 del setembre, fet que suposa un increment de 41 persones, equivalent al 0,83%.

Tot i aquest augment, l’evolució de l’atur no ha estat homogènia a tots els municipis de la comarca. Mentre que Roses, Castelló d’Empúries i Llançà, que ha passat de 127 a 137 persones desocupades, han experimentat increments, altres poblacions han registrat descensos.

És el cas de Figueres, que continua concentrant el nombre més elevat de persones a l’atur de l’Alt Empordà, amb 2.384, dues menys que a l’agost. També destaca Vilafant, que ha reduït l’atur d’171 a 160 persones, i Peralada, que ha passat de 48 a 40.

Per la seva banda, l’Escala ha registrat una lleugera disminució, passant de 250 persones desocupades a l’agost a 246 al setembre.

Aquestes dades mostren una evolució desigual del mercat laboral empordanès durant el primer mes posterior al període central de la temporada turística. Tot i que el final de l’estiu pot influir en l’ocupació dels municipis amb una activitat econòmica vinculada al turisme i als serveis, les xifres d’atur registrat no permeten determinar, per si soles, quina part de l’increment respon a la finalització dels contractes de temporada.

Pel que fa a la taxa d’atur registral, les darreres dades disponibles, corresponents a l’agost, situen Roses en el 4,97%, per sota de la mitjana comarcal de l’Alt Empordà, que és del 6,54%.

Xifres de l’atur a cada un dels 68 pobles de l’Alt Empordà al mes de setembre

Municipi

Setembre 2026

Agost 2026

Agullana

26

23

Albanyà

4

4

L’Armentera

31

34

Avinyonet de Puigventós

47

47

Bàscara

28

28

Biure

10

9

Boadella i les Escaules

10

8

Borrassà

18

16

Cabanelles

6

8

Cabanes

27

32

Cadaqués

31

28

Cantallops

11

12

Capmany

14

16

Castelló d’Empúries

412

393

Cistella

11

12

Colera

16

14

Darnius

18

13

L’Escala

246

250

Espolla

10

14

El Far d’Empordà

21

17

Figueres

2.384

2.386

Fortià

20

17

Garrigàs

13

11

Garriguella

18

24

La Jonquera

114

110

Lladó

17

15

Llançà

137

127

Llers

35

35

Maçanet de Cabrenys

19

21

Masarac i Vilarnadal

10

8

Mollet de Peralada

6

6

Navata

23

23

Ordis

10

10

Palau de Santa Eulàlia

#

#

Palau-saverdera

39

33

Pau

13

12

Pedret i Marzà

5

5

Peralada

40

48

Pont de Molins

15

15

Pontós

6

6

El Port de la Selva

24

21

Portbou

29

29

Rabós

#

#

Riumors

6

7

Roses

538

502

Sant Climent Sescebes

17

20

Sant Llorenç de la Muga

8

10

Sant Miquel de Fluvià

44

44

Sant Mori

#

#

Sant Pere Pescador

41

36

Santa Llogaia d’Àlguema

12

13

Saus, Camallera i Llampaies

28

36

La Selva de Mar

6

6

Siurana

0

#

Terrades

10

11

Torroella de Fluvià

21

19

La Vajol

7

6

Ventalló

16

14

Vila-sacra

12

13

Vilabertran

17

17

Viladamat

4

4

Vilafant

160

171

Vilajuïga

29

28

Vilamacolum

9

9

Vilamalla

21

26

Vilamaniscle

#

4

Vilanant

9

9

Vilaür

#

4

Total Alt Empordà

4.997

4.956