El Consell Comarcal de l’Alt Empordà renova el cartipàs

Consell Comarcal de l'Alt Empordà

El ple del Consell Comarcal del mes de gener que es va haver d'ajornar al febrer

Nou cartipàs al Consell Comarcal de l’Alt Empordà en renunciar el senador Josep Maria Cervera a la seva acta de conseller

El passat ple ordinari de gener que es va celebrar el 4 de febrer a causa de les afectacions del temporal Gloria, va donar compte de la renúncia de l’acta de conseller del senador Josep Maria Cervera.
Ara, la Junta Electoral haurà de notificar el nou conseller que s’incorporarà pròximament, i atenent l’ordre que es va notificar amb la conformació de la corporació comarcal, l’alcalde de la Vajol, Joaquim Morillo, serà  el nou conseller comarcal.

La presidenta del Consell Comarcal de l’Alt Empordà, Sònia Martínez, ja ha signat els decrets de presidència que adaptaran el cartipàs a la nova composició. Martínez va agrair “la dedicació del conseller Cervera en les diferents àrees que ha gestionat» alhora que emfatitza que el nou cartipàs «reforça la composició del govern comarcal, que gaudeix i manté una cohesió interna excel·lent i està preparat per afrontar els reptes de futur que té plantejat el Consell”.

Els decrets refan la composició del 25 de juliol 2019 mantenint l’estructura de quatre grans àrees. Les atribucions que fins ara tenia el conseller Cervera quedaran repartides entre el conseller Agustí Badosa que presidirà l’àrea de territori alhora que serà el conseller delegat de sostenibilitat i canvi climàtic i protecció civil, i la consellera Anna Palet que esdevé consellera delegada de Medi Ambient i Gestió de Residus.

També s’adapta la relació de vicepresidències incorporant Agustí Badosa com a nou vicepresident quart. La vicepresidència primera recau en Josep M. Bernils, la segona en Víctor Puga i la tercera en Alfons Vila.

Àrea de Serveis Interns

Presidència: Víctor Puga López

Presidència, Gerència, Secretària, Transparència i Bon Govern: Sònia Martínez Juli

Conseller delegat de Recursos Humans, Serveis Econòmics i Noves Tecnologies: Víctor Puga López

Conseller delegat de Comunicació: Josep M. Bernils Vozmediano

Àrea de Serveis al Territori

Presidència: Agustí Badosa i Figueras

Conseller delegat de Medi ambient i gestió de residus: Sra. Anna Palet i Vilaplana

Conseller delegat de sostenibilitat i canvi climàtic i protecció civil: Agustí Badosa i Figueras

Conseller delegat de l’Agència comarcal d’energia: Carles Fortiana Costa

Àrea de Serveis a les Persones

Presidència: Josep M. Bernils Vozmediano

Consellera delegada d’Ensenyament i Normalització Lingüística: Júlia Gil Vilar

Conseller delegat de Cultura i Memòria històrica: Josep M. Bernils Vozmediano

Conseller delegat de Benestar, Inclusió social i Igualtat: Àlex Hernández González

Conseller delegat de Consum: Carles Fortiana Costa

Conseller delegat d’Habitatge: Víctor Puga López

Àrea de Serveis als Municipis

Presidència: Alfons Vila Cuadrado

Conseller delegat de Promoció Econòmica i Programa Leader: Joan Cano Yáñez

Conseller delegat de turisme: Agustí Badosa Figueras

Conseller delegat de relacions transfrontereres: Josep M. Bernils Vozmediano

Conseller delegat de joventut i esports: Alfons Vila Cuadrado

Conseller delegat de serveis tècnics: Pere Moradell Puig