Un bus llançadora unirà el centre de Figueres amb la nova presó del Puig de les Basses

Centre penitenciari Puig de les Bassses de Figueres

Centre penitenciari Puig de les Bassses de Figueres

Es crea una nova línia específica per a la presó que funcionarà divendres a la tarda (10 expedicions) i els caps de setmana (20 expedicions)

Centre penitenciari Puig de les Bassses de Figueres
Centre penitenciari Puig de les Bassses de Figueres

El Departament de Territori i Sostenibilitat posarà en funcionament aquest divendres un nou bus llançadora que unirà el centre de Figueres amb la nova pressió del Puig de les Basses, per garantir l’accessibilitat d’aquest equipament amb transport públic. Serà un servei d’autobús directe que unirà l’estació d’autobusos de Figueres amb el nou centre penitenciari, a un preu d’1,70 euros el trajecte, i que funcionarà els divendres a la tarda i els caps de setmana. La resta de dies de la setmana, a partir de demà, s’inclourà una nova parada al Centre Penitenciari Puig de les Basses a la línia de bus ja existent entre Figueres i la Jonquera.

El nou servei, gestionat per l’empresa David i Manel SL, consistirà en un bus directe i específic per a la presó que connectarà l’estació d’autobusos de Figueres amb la presó del Puig de les Basses, sense parades intermitges, i  que funcionarà divendres a la tarda, dissabtes i diumenges. Consistirà en 10 expedicions el divendres (5 per sentit) i 20 expedicions els dissabtes i diumenges (10 per sentit), amb un temps de recorregut de 15 minuts.

De dilluns a divendres feiners, el servei a la presó es prestarà des de la línia de bus que uneix Figueres i la Jonquera, on hi haurà 8 expedicions (4 d’anada i 4 de tornada) que faran parada al centre penitenciari. D’aquesta manera es garanteix també la connectivitat del nou equipament no només amb Figueres sinó també amb la resta de poblacions del recorregut. Els horaris s’han coordinat amb el Departament de Justícia per ajustar-los als torns de treball dels treballadors. El temps de recorregut  entre Figueres i la presó serà, en aquest cas, d’uns 20 minuts.

Els horaris del bus llançadora del divendres i caps de setmana que unirà de forma directe Figueres (Estació d’Autobusos) -Centre Penitenciari Puig de les Basses són:

DIVENDRES TARDA
FIGUERES – CENTRE PENIT. PUIG DE LES BASSES  
Figueres (estació bus) 14:45 15:45 16:45 17:45 18:45
Centre Penitenciari Puig de les Basses 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00
DIVENDRES TARDA
CENTRE PENIT. PUIG DE LES BASSES – FIGUERES  
Centre Penitenciari  Puig de les Basses 15:30 16:30 17:30 18:30 19:30
Figueres (estació bus) 15:45 16:45 17:45 18:45 19:45
DISSABTES – DIUMENGES
FIGUERES – CENTRE PENIT. PUIG DE LES BASSES  
Figueres (estació bus) 8:45 9:45 10:45 11:45 12:45 14:45 15:45 16:45 17:45 18:45
Centre Penitenciari  Puig de les Basses 9:00 10:00 11:00 12:00 13:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00
DISSABTES – DIUMENGES
CENTRE PENIT. PUIG DE LES BASSES – FIGUERES  
Centre Penitenciari  Puig de les Basses 9:30 10:30 11:30 12:30 13:30 15:30 16:30 17:30 18:30 19:30
Figueres (estació bus) 9:45 10:45 11:45 12:45 13:45 15:45 16:45 17:45 18:45 19:45

Els horaris i parades de la línia de bus Figueres-La Jonquera-Els Límits de dilluns a divendres que tindrà una nova parada al Centre Penitenciari Puig de les Basses són:

DILLUNS A DIVENDRES
           

FIGUERES-LA JONQUERA-ELS LÍMITS

Figueres (estació d’autobusos) Figueres  7:10  10:20  15:00  18:00
Figueres (Mapfre) Figueres  7:20  10:30  15:10  18:10
els Hostalets de Llers Llers  7:25  10:35  15:15  18:15
Centre Penitenciari Puig de les Basses Figueres  7:30  10:40  15:20  18:20
Pont de Molins Pont de Molins  7:35  10:45  15:25  18:25
els Banys de la Mercè Capmany  7:45  10:55  15:35  18:35
Gran Jonquera La Jonquera  7:50  11:00  15:40  18:40
la Jonquera La Jonquera  7:55  11:05  15:45  18:45
Agullana Agullana  11:15
Cantallops d’Empordà Cantallops  11:30
els Límits La Jonquera  8:05  11:55  15:55  18:55
Agullana Agullana  16:10

ELS LÍMITS-LA JONQUERA-FIGUERES

els Límits La Jonquera  9:00  12:00  15:00
Cantallops d’Empordà Cantallops
Agullana Agullana  15:00
la Jonquera La Jonquera  9:10  12:10  15:10  18:30
Gran Jonquera La Jonquera  9:15  12:15  15:20  18:35
els Banys de la Mercè Capmany  9:20  12:20  15:25  18:40
Pont de Molins Pont de Molins  9:30  12:30  15:30  18:45
Centre Penitenciari Puig de les Basses Figueres  9:35  12:35  15:35  18:50
els Hostalets de Llers Llers  9:40  12:40  15:40  18:55
Ambulatori de Figueres Figueres  9:45  12:45  15:45  19:00
Figueres (estació d’autobusos) Figueres  9:50  12:50  15:50  19:05