Viñales, Llamas, Armillas, Jorquera, Güell i l’A.E. Roses candidats als Premis Girona és Esport

Premis Girona és esport

El cinc esportistes rosincs i el club de futbol deRoses entre les 104 candidatures als Premis Girona és esport, que es lliuraran el divendres dia 27 de juny

Premis Girona és esportMaverick Viñales en motociclime , Xavi Llamas en curses de muntanya i Nacho Armilas en jetski estan entre els 24 candidats que optaran als Premis Girona és esport com a Millor esportista absolut, sent la categoria amb més candidatures.
Joan Jorquera en taekwondo i Eduard Güell en tennis també són candidats als guardons convocats per la Diputació de Girona com a Millor esportista promoció masculí. Tots dos joves esportistes tindran com a competència per optar als premis a tretze esportistes més.
Així mateix, l’A.E. Roses opta com a Millor club o entitat, després que els seus equips Amateur i Aleví conquerissin els títols de lliga de les seves respectives categories assolint l’ascens.
Un total de 8 clubs seran els candidats al guardó.
Tots ells proposats per l’Ajuntament de Roses.
Tots els candidats als Premis Girona és esport, que es lliuraran el divendres, dia 27 de juny, han estat propostes realitzades per Consells Comarcals, Ajuntaments, Federacions, clubs i particulars.
Entre les 104 candidatures, que hi ha en total, estan representades una gran varietat d’esports com el futbol, el bàsquet, l’handbol, el patinatge, la hípica, la gimnàstica, el rem, el ciclisme, l’atletisme, la natació i les curses de muntanya , entre d’altres.

Els finalistes per categories són els següents:

Premi Diputació de Girona al Millor esportista absolut masculí: Àngel Mullera (atletisme), Martí Vila (handbol), Artur Roig (atletisme), Jeroni Casassa (gimnàstica), Marc Julià (atletisme), Joan Saubich (handbol), Maverick Viñales (motociclisme), Carles Coto (futbol), Josu Currais (futbol), Javier Marrón (taekwondo), Xavi Llamas (curses muntanya), Hèctor Ruiz (natació), Nacho Armillas (jetski), Miquel García (enduro), Jordi Trias (bàsquet), Albert Sàbat (bàsquet), Dani Oliveras (motociclisme), Joan Bayona (futbol), Tommi Robredo (tennis), Ferran Terra (esquí alpí), Kilian Jornet (curses muntanya), Josep Antoni Hermida (BTT), Xavier Aguilar (futbol) i Pep Caballé (futbol).

Premi Diputació de Girona a la Millor esportista absoluta femenina: Paula Comas (gimnàstica), Marta Cabané (rugbi), Patrícia Ayuste (atletisme), Paula Llistosella (atletisme), Pia Mill (esquí nàutic), Elena García (tir amb arc), Jennifer Pareja (waterpolo), Judit Sardà (hípica), Marta Xargay (bàsquet), Queralt Casas (bàsquet), Vero Sánchez (Bàsquet).

Premi al Millor esportista promoció masculí: Gerard Corominas (gimnàstica), Jofre Roca (atletismo), Mohamed Benbbaka (halterofÍlia), Àlex Falgàs (taekwondo), Ramon Ruiz (taekwondo), Joan Jorquera (taekwondo), Òscar Pijoan (vela), Noè Font (kiteboard), Oriol Pauli (bàsquet), Eduard Güell (tennis), Bernat Galcerán (esquí de fons), Mario Parodi (esquí de fons), Gral Selles (esquí de fons), Victor Bustamante (patinatge artístic sobre gel) i Albert Martí (piragüisme).

Premi a la Millor esportista promoció femenina: Julia Álvarez (hípica), Paula Martí (patinatge), Laura Mora (gimnàstica), Gemma Vendrell (gimnàstica), Nuria Rovira (atletisme), Elena García (surf de neu), Telma González (judo), Laia Ribera (judo), Mariona Sáenz (tennis taula), Lluïsa Mitjà (atletisme), Anna Massa (atletisme), Maeva Gallarda (patinatge artístic sobre gel) i Judit Vergés (salvament i socorrisme).

Premi al Millor entrenador: Coral Vila (rugbi), Oriol Alsina (futbol), Ricard Planiol. (patinatge), Anna Caula (bàsquet), Eric Surís (bàsquet).

Premi Diari de Girona al Millor equip: Club Handbol Bordils, Equip de base del Salt Gimnàstic Club, GEiEG femení rugbi, UE Llagostera, Club Tennis Figueres infantil, Club Escacs Figueres, Handbol Empordà Esplais, Xon’s Rem Empuriabrava femení, Tennis Taula Tramuntana,  CER l’Escala benjamí, CTT Bàscara femení , Infantil CGR Gemma, Futbol Sala Esplais, CF Peralada, Club Patinatge Artístic Olot, Club Bàsquet Salt, Sènior Club Gel Puigcerdà.

Premi L’Esportiu al Millor club o entitat: Salt Gimnàstic Club, GEiEG, UE Llagostera, A.E. Roses, FC l’Escala, Club Patinatge Artístic Olot, Club Esportiu Palamós, AEE Vedruna Puigcerdà-Futsal Puigcerdà i CN Banyoles.

Premi Millor directiu: Ferràn Cassú (Handbol Bordils), Isabel Tarragó (UE Llagostera), Josep Buixó (Penya Unionista Figueres), Joan Fàbrega (CPA Olot), Pere Caixàs (Palamós CF), Joan Barnola (Club Poliesportiu Puigcerdà), Antonio Reinoso (Can Gibert).

El Jurat també atorgarà, com ja es va fer en la primera edició dels guardons, el Premi Especial Diputació de Girona-Girona és Esport, a una persona o entitat que s’hagi significat de manera especial per l’esport gironí.