Vint-i-nou estudiants de Roses guardonats al XXXIVè Concurs per a la Joventut de l’Alt Empordà

Concurs per a la Joventut de l'Alt Empordà

El Teatre Municipal de Roses es va omplir de gom a gom d’estudiants, mares i pares de la comarca per assistir a l’entrega dels premis del 34è Concurs per a la Joventut de l’Alt Empordà d’Òmnium Cultural

Concurs per a la Joventut de l'Alt EmpordàEl president d’ Òmnium Cultural Alt Empordà, Lluís Casadellà, va ser l’encarregat de presentar de donar la benvinguda als assistents al Teatre Municipal de Roses a l’entrega de premis del 34è  Concurs per a la Joventut de l’Alt Empordà d’Òmnium Cultural. Un acte que es va celebrar per primer cop fora de la ciutat de Figueres, per tal obrir-ho a tota la comarca, i que els organitzadors van decidir que Roses fos la Vila que acollís la cerimòmia.

Estudiants, familiars, professors, directors dels centres educatius i autoritats polítiques d’arreu l’Alt Empordà, des de La Jonquera fins l’Escala van omplir el Teatre Municipal de Roses. No cavia ni una agulla.
Es van lliurar un total de 140 premis a alumnes de Primària i Secundària dels centres educatius de Figueres, Llançà, Castelló d’Empúries, La Jonquera, l’Escala i Roses, dels quals 29 van anar a parar a mans de 29 estudiants rosincs.

Alumnes pertanyents als CEIPS Montserrat Vayreda, Els Grecs i Jaume Vicens Vives; i els instituts Illa de Rodes i Centre Escolar Empordà, que van ser premiats en aquesta 34ena edició del Concurs per a la Joventut de l’Alt Empordà d’Òmnium Cultural,  enguany ha dedicat a l’escriptora Joana Ragall.

RELACIÓ DE PREMIATS XXXIV CONCURS PER A LA JOVENTUT DE L’ALT EMPORDÀ ANY 2013 (Dedicat a JOANA RASPALL

PREMIS PER A ALUMNES DE PRIMÀRIA

PREMI MARIA VERDAGUER DE RECITACIÓ

Per a alumnes de 1r  2n 3r 4t 5è i 6è curs de Primària, dotats amb 20 eur. i un llibre

Reunits els Jurats de Figueres formats per Carme Pagès, Jaume Pujades, Quim Martínez, Sílvia Casamort, Àngels Barrientos i Ramon Prat.

El jurat de La Jonquera format per Mercè Crespo, Sònia Martínez i Cristina Ferrarons

El jurat de Llançà format per Josep Mª Salvatella, Joan Mª Pau i Magdalena Rocamora.

El jurat de Castelló d’Empúries format per Lluís Casadellà, Dora Sala i Dolors Barceló.

El jurat de Roses format per Daniel Abad, Manuel Pedreira i Ada Berta.

El jurat de L’Escala format per Josep Vilabrú, Jordi Pique i Teresa Tello.

El mateix dia de la recitació, el 15 de març de 2013, dictaminen premiar els següents participants:

1r CURS

MIQUEL PIJOAN……………………..    AMISTAT       ……………………….   Figueres

AINARA BARRERA CROS ……….    Mª ANGELS ANGLADA …………      Figueres

NAYELI PONCE GIL ……………….    Mª ANGELS ANGLADA …………     Figueres

ALÈXIA MASÓ ……………………….    POMPEU FABRA …………………… Llançà

ÀNGELA AINA CÓRDOVA …….     POMPEU FABRA ……………………     Llançà

ABRIL CID ……………………………..    POMPEU FABRA …………………… Llançà

JUDIT RIPOLL …………………………   RUIZ AMADO ……………… Castelló d’Empúries

GUILLEM SOLER ……………………    RUIZ AMADO ……………….   Castelló d’Empúries

TANIT MINOBIS ……………………..    RUIZ AMADO ……………….  Castelló d’Empúries

DUNA PAGÈS CORTÉS…………….  MONTSERRAT VAYREDA ……….  Roses

NEUS BARROSO ROURA ………..  MONTSERRAT VAYREDA ………… Roses

PHILIPPE TANINHA PINA ………. MONTSERRAT VAYREDA ……..  Roses

JÚLIA PUGA PRADO ……………….   ESCULAPI ……………………………….. L’Escala

IRINA AGUILERA GARCIA ……..    ESCULAPI ……………………………….. L’Escala

ABDELADIM NAGOURI ……………  ESCULAPI ……………………………….. L’Escala

2n CURS

DANNA LABORDE SIEPERSKI ..    SANT PAU  ……………………………….    Figueres

NOELIA GALBAN …………………      AMISTAT   ……………………………….   Figueres

ARIADNA DUARTE ………………      AMISTAT …………………………………   Figueres

RIHAB ER RAHMOUNI …………..     J.PEÑUELAS DEL RIO……………….     La Jonquera

MARTÍ PÉREZ …………………………    J.PEÑUELAS DEL RIO……………..     La Jonquera

MIRIAM GHADDAR ……………….     J.PEÑUELAS DEL RIO………………     La Jonquera

ONA RAFART …………………………    POMPEU FABRA ……………………     Llançà

PAULA PÉREZ ………………………..    POMPEU FABRA ……………………     Llançà

INDRA RODRÍGUEZ ………………     POMPEU FABRA ……………………..     Llançà

CASANDRA RIO …………………….     RUIZ AMADO …………………..   Castelló d’Empúries

MARTA BESA ………………………….   RUIZ AMADO ……………………   Castelló d’Empúries

ARIADNA DORCA …………………..   RUIZ AMADO …………………………   Castelló d’Empúries

NINA JAUME AMETLLER ………. MONTSERRAT VAYREDA …………  Roses

LUCIA PÁRRAGA GÓMEZ ……….. MONTSERRAT VAYREDA ………..  Roses

ANASTASIA RAMOS GALKINA……..MONTSERRAT VAYREDA ……  Roses

TENNEN JAWO ……………………….   ESCULAPI ……………………………….. L’Escala

SALMA OULAD MANHOUA ……    ESCULAPI …………………………………. L’Escala

CLÀUDIA LÓPEZ GARCÍA ………… ESCULAPI ……………………………….. L’Escala

3r CURS

JOANNA GONZÁLEZ BLANCO ..   SANT PAU ………………………………..    Figueres

MIREIA HERAS ……………………….   LA SALLE ………………………………    Figueres

ARCADI BARÓ ………………………..   AMISTAT ……………………………….    Figueres

NURIA DUMANJO …………………..   SANT PAU ……………………………..     Figueres

NEREA ORIOL ………………………..    J.PEÑUELAS DEL RIO……………..     La Jonquera

RENATA DÉCIMA ………………….     J.PEÑUELAS DEL RIO………………     La Jonquera

RIM CHAOUI ………………………….    J.PEÑUELAS DEL RIO……………..     La Jonquera

BERNAT MOSQUEDA …………….     POMPEU FABRA ……………………..     Llançà

SEBASTIÀ ADRIAN ………………..    POMPEU FABRA …………………….     Llançà

JOEL DOMÈNECH …………………..    POMPEU FABRA …………………….     Llançà

IKER CATALAN ………………………   RUIZ AMADO ………………..   Castelló d’Empúries

JOEL PAGÈS ……………………………   RUIZ AMADO ………………..   Castelló d’Empúries

SANAE EZ ZAARY …………………..   RUIZ AMADO …………………   Castelló d’Empúries

ROSA LLANCRICH …………………. ELS GRECS………………………….  Roses

ZAKARIA AATANI …………………. ELS GRECS…………………………  Roses

LAIA COLAÇO ………………………..  ELS GRECS………………………       Roses

ANA VILA SEGOVIA…………. MONTSERRAT VAYREDA……….    Roses

PAULA LAGARES SEDEÑO …….    ESCULAPI ……………………………….. L’Escala

ELENA LLORÀ …………………………. EMPÚRIES ……………………………. L’Escala

ORIOL JUAN …………………………….  EMPÚRIES …………………………… L’Escala

4t CURS

ELIA CEBALLOS …………………….    LA SALLE  ………………………………  Figueres

ARNAU TERUEL …………………….    COR DE MARIA  ……………………..   Figueres

NADA BOURZIK …………………….    AMISTAT ……………………………….. Figueres

SAAD ZRAIOUIL ……………………..   COR DE MARIA  …………………….   Figueres

FERRAN MANDADO ………………    J.PEÑUELAS DEL RIO……………..     La Jonquera

PAULA CASADO …………………….    J.PEÑUELAS DEL RIO……………..     La Jonquera

MARC GAMERO …………………….     J.PEÑUELAS DEL RIO……………..     La Jonquera

GINA CARBONES …………………..    POMPEU FABRA ……………………..     Llançà

ANNA LÓPEZ …………………………    POMPEU FABRA ……………………     Llançà

ESTEL RAFART ………………………    POMPEU FABRA ……………………     Llançà

ENRIC GIRONÈS …………………….    RUIZ AMADO …………………  Castelló d’Empúries

ANNA ARENAS ………………………    RUIZ AMADO ……………..      Castelló d’Empúries

EMMA SÁNCHEZ ……………………    RUIZ AMADO ……………….    Castelló d’Empúries

IU JAUME AMETLLER ……………  MONTSERRAT VAYREDA ………  Roses

ASMAE EL BAKHTI ………………..  ELS GRECS………………………………. Roses

AIDA VALENZUELA LÓPEZ …..  MONTSERRAT VAYREDA ………  Roses

DAVID PORTELL ARQUILLO ….    ESCULAPI ……………………………….. L’Escala

ALEIX LAONE …………………………   EMPÚRIES ……………………………….. L’Escala

BERTA QUERALTÓ …………………   EMPÚRIES………………………………… L’Escala

5è CURS

JOAN COLL ……………………………..  LA SALLE ……………………………….   Figueres

LAÏLA ABAD ZERHOUNI ………..    SANT PAU  ………………………………   Figueres

GLENDA FRUNZA …………………..   ESCOLÀPIES …………………………..    Figueres

DESI BOSCH ……………………………   LA SALLE ……………………………….   Figueres

MALWINA CIEPLUCH …………..      J.PEÑUELAS DEL RIO……………..     La Jonquera

BRUNO OSUNA ……………………..     J.PEÑUELAS DEL RIO……………..     La Jonquera

RICARD MANDADO ………………     J.PEÑUELAS DEL RIO……………..     La Jonquera

INGRID BELTRAN …………………     POMPEU FABRA ……………………     Llançà

GENÍS BECH …………………………..    POMPEU FABRA ……………………     Llançà

SERGI PAGÈS …………………………    POMPEU FABRA ……………………     Llançà

ESTEFANIA CARAGEL ………….      RUIZ AMADO ……………….   Castelló d’Empúries

SERGI OLIVERAS …………………..     RUIZ AMADO ……………….   Castelló d’Empúries

LAUTARO SALAS …………………..    RUIZ AMADO ……………….   Castelló d’Empúries

ANA PÉREZ …………………………….  VICENÇ VIVES……………………….. Roses

MERITXELL TORRES …………….  MONTSERRAT VAYREDA ………  Roses

SHENG YE ……………………………..   VICENÇ VIVES……………………….. Roses

JUDIT LÓPEZ GIL ……………………    ESCULAPI ……………………………….. L’Escala

ANGELO TEUFEL ……………………    ESCULAPI ……………………………….. L’Escala

SHAIMA ZEHKRINI ………………..    ESCULAPI ……………………………….. L’Escala

6è CURS

ELOI SALA BAGUÉ ……………….      PALLACH  …………………………….      Figueres

DAVID TRAN BAGUÉ ……………     COR DE MARIA …………………….      Figueres

MOHAMED ACHREF JELASSI ..     LA SALLE ……………………………..     Figueres

CARLA VIÑAS ……………………….     J.PEÑUELAS DEL RIO……………..     La Jonquera

KEVIN MARCOS ……………………     J.PEÑUELAS DEL RIO……………..     La Jonquera

LLUNA LOZANO …………………..      J.PEÑUELAS DEL RIO……………..     La Jonquera

PAULA VARGAS ……………………     RUIZ AMADO ………………    Castelló d’Empúries

MIRIAM GARRIDO …………………    RUIZ AMADO ……………….   Castelló d’Empúries

ANASS ARHOUNE ………………….   MONTSERRAT VAYREDA ………  Roses

ANNA MAR DELGADO …………..   MONTSERRAT VAYREDA ………  Roses

NISRINE AFIA ………………………..   ELS GRECS……………………… …….. Roses

LEA GERMAIN QUINTANA……..    ESCULAPI ……………………………….. L’Escala

AMBRE PLAETEVOET …………….    ESCULAPI ……………………………….. L’Escala

LIDIA LÓPEZ ESCRIBANO ………    ESCULAPI ……………………………….. L’Escala

 

PREMI  MARIA VERDAGUER DE CREACIÓ LITERÀRIA

Per a alumnes de 3r, 4t, 5è i 6è curs de Primària, dotats amb 40 eur. i un llibre

Reunit el Jurat format per Carme Pagès, Mercè Teixidor i Daniel Ferrer, ha decidit  premiar els següents treballs:

Per a alumnes de 3r. s’ha premiat a:

ADA RIGALL SALA de l’Escola Sol i Vent de Vilafant amb la narració “EN BLANQUET I EN TOLÍ”

CARLA SAIS RIGALL de l’Escola Torre d’en Reig de Vilabertran amb el poema “EL MAR”

PAULA FERNANDEZ RUIZ  de l’Escola Joaquim Cusí de Figueres amb el títol “POEMES”

Per a alumnes de 4t. s’ha premiat a:      

ESTEL RIGALL SALA de l’Escola Sol i Vent de Vilafant amb el poema “ESTIMADA ÀVIA”

ROMÀ GUANTER SANCHEZ de l’Escola Pompeu Fabra de Llançà amb la narració “UNA ESGARRIFANÇA PER L’ESQUENA”

DUNIA ROPERO JARDIN de l’Escola Pompeu Fabra de Llançà amb la narració  “EL RATOLÍ GOLAFRE”

Per a alumnes de 5è. s’ha premiat a:

ALBA TRIAS BELZUNCE de l’Escola Josep Pallach de Figueres amb el poema “LA NINETA DELS MEUS ULLS”

MERITXELL LANDETA FALGUERAS de l’Escola Josep Pallach de Figueres amb la narració “EL SECRET DEL SOL”

ELIA TORRENT RAGOLTA  de l’Escola Josep Pallach de Figueres amb el poema “AMB UN SOMRIURE”

Per a alumnes de 6è s’ha premiat a:

ANNA BATLLE MARTÍ de l’Escola Sant Pau de Figueres amb la narració “NAVEGANT AMB OPTIMISME”

ELOI SALA BAGUÉ de l’Escola Josep Pallach de Figueres amb el poema “EL CAMP I LES FLORS”

MARC PALAQUÉS SERRA de l’Escola El Far d’Empordà amb la narració “MISTERI A LES CLAVAGUERES”

PREMIS PER A ALUMNES DE SECUNDÀRIA

PREMI MARIA ÀNGELS ANGLADA D’AUQUES

Per a alumnes de secundària, dotats amb 100 eur. i un llibre

El jurat, format per Josep Ministral, Adrià Ciurana Anglada, Salvador Torres i Coloma Valdesano acorden concedir els següents premis:

1r. d’ESO

a  ARIADNA BARRIS, ALBA NOR I ALEX ABDI del Centre Escolar Empordà de Roses

2n d’ESO

a PAU MALLOL I EMMA PASCUAL de L’IES Ramon Muntaner de Figueres

3r d’ESO

a AIDA GOMEZ LOZANO I NAOUAL EL MOURABIT de l’IES Illa de Rodes de Roses

4t d’ESO

EL PREMI CORRESPONENT AL 4T. D’ESO HA QUEDAT DESERT.

MENCIONS:

El jurat decideix concedir dues mencions per a alumnes de 1r d’ESO premiades amb un llibre a:

MIREIA TUBERT I NÚRIA CARITG de La Salle Figueres

MAR GRAU, IKER LARAÑAGA I CRISTINA EL HAMSARI del Centre Escolar Empordà de Roses

Per a alumnes de 2n.d’ESO premiats amb un llibre a:

HAMMAN CHAATOUF, PEGGI UNBESCHEID I NAJAT HSSAINI de l’IES Illa de Rodes de Roses

Per a l’alumna de 3r. d’ESO premiada amb un llibre a:

MARTA LLORENS de l’Olivar Gran de Figueres

PREMI MARIA ÀNGELS ANGLADA DE CONTES

Per a alumnes de secundària, dotats amb 100 eur. i un llibre

El jurat format per Maria Àngels Gardella i Xixón Heras ha decidit premiar els següents treballs:

1r d’ESO.-

Els treballs presentats per la seva qualitat, el jurat decideix concedir un premi de 100 eur. a:

LA CAIXA DE MÚSICA  de AMAL ABDESLAMI CHOUA de l’IES Illa de Rodes de Roses

100 eur. a:

L’UNIVERS CREATIU DE JOANA RASPALL de ELENA MAS ALCOBERRO de La Salle Figueres

2n d’ESO.-

ELS GIRS DE LA VIDA  de  NAJAT HSSAINI  de l‘IES Illa de Rodes de Roses

Un accèssit amb un llibre per a:

EL SECRET D’UN GOS  de ALEXIA LOBATO ROBLES de l’IES Ramon Muntaner de Figueres

3r d’ESO.-

UNA REFLEXIÓ IMPORTANTde MARIA FERNANDA PAZMIÑO LOGROÑO de l’IES Illa de Rodes de Roses

Un accèssit amb un llibre a:

LA RECOMPENSA D’UN ESFORÇ de SOUHEILA ABDESLAMI CHOUA de l’IES Illa de Rodes de Roses

4t d’ESO.-

EL MÓN DELS SOMNIS  de  LAIA VERDURA ESTRADA de L’IES de la Jonquera.

PREMI MARIA ÀNGELS ANGLADA DE POESIA

Per a alumnes de secundària, dotats amb 100 eur. i un llibre

El Jurat format per Maria Terrades, Assumpta Estarriol i Carme Pagès, ha decidit premiar els següents treballs.

Per a alumnes de 1r. D’ESO:

L’AMISTAT de LAIA TERÉS I AARJU JOVÉ  de l’IES de Vilafant

Per a alumnes de 2n. D’ESO:

AVI  PEP de MIREIA AMORÓS I MANERA de l’IES Escolàpies de Figueres

Per a alumnes de 3r. D’ESO:

RONDALLA DE SANT JORDI de JULIA SERRA COLL de l’IES Cendrassos de Figueres

Per a alumnes de 4t. D’ESO:

LA LLUM DEL DESPERTAR de MARC CORREA I SANTIAGO de l’Escola La Salle de Figueres

PREMIS PER A ALUMNES DE BATXILLERAT I CICLES FORMATIUS

Dotats amb 250 euros i un llibre

PREMI MIQUEL SOLÉ

PER A UN TREBALL DE CIÈNCIA I TECNOLOGIA

El Jurat format per Miquel Solé, Jordi Rigall I Ramon Galimany acorden concedir el premi a:

QUIM BOVER OLIVERAS de l’IES Cendrassos de Figueres amb el treball “ELS MACROINVERTEBRATS DEL FLUVIÀ I LA SEVA FUNCIÓ COM A BIOINDICADORS”

PREMI  JOSEP MARIA AMETLLA

EL PREMI CORRESPONENT AL TREBALL D’HISTÒRIA HA QUEDAT DESERT.

PREMI ÒMNIUM CULTURAL DE LLENGUA I LITERATURA

El jurat format per Lluís Casadellà,  i Lurdes Torner acorda concedir el premi  a:

MARIA GIBER MATAS de l’IES Alexandre Deulofeu de Figueres pel seu treball “LA VEU VELLUTADA”

PREMI ÒMNIUM CULTURAL DE POESIA

El jurat format per Maria Terrades, Assumpta Estarriol i Carme Pagès acorda concedir el premi a:

ANNA JODAR PORTAS de l’ES Illa de Rodes de Roses per la poesia “DIVUIT ANYS I SURREALISME O REALISME TRÀGIC”

El jurat decideix concedir una menció premiada amb un llibre a: CLÀUDIA PRESAS I QUINTANA de l’IES Ramon Muntaner de Figueres per la poesia “FLOR DE CAMP”

PREMI ÒMNIUM CULTURAL DE NARRATIVA

El jurat format per Maria Rosa Saguer, Joan Ferrerós i Jordi Plà acorda concedir el premi  a:

SALIHA BOUHASFOUR  BUSRIF de  l’IES de Rodes de Roses pel seu treball “AQUELLA MALALTIA”