El Teatre Municipal de Roses es va omplir de gom a gom d’estudiants, mares i pares de la comarca per assistir a l’entrega dels premis del 34è Concurs per a la Joventut de l’Alt Empordà d’Òmnium Cultural
El president d’ Òmnium Cultural Alt Empordà, Lluís Casadellà, va ser l’encarregat de presentar de donar la benvinguda als assistents al Teatre Municipal de Roses a l’entrega de premis del 34è Concurs per a la Joventut de l’Alt Empordà d’Òmnium Cultural. Un acte que es va celebrar per primer cop fora de la ciutat de Figueres, per tal obrir-ho a tota la comarca, i que els organitzadors van decidir que Roses fos la Vila que acollís la cerimòmia.
Estudiants, familiars, professors, directors dels centres educatius i autoritats polítiques d’arreu l’Alt Empordà, des de La Jonquera fins l’Escala van omplir el Teatre Municipal de Roses. No cavia ni una agulla.
Es van lliurar un total de 140 premis a alumnes de Primària i Secundària dels centres educatius de Figueres, Llançà, Castelló d’Empúries, La Jonquera, l’Escala i Roses, dels quals 29 van anar a parar a mans de 29 estudiants rosincs.
Alumnes pertanyents als CEIPS Montserrat Vayreda, Els Grecs i Jaume Vicens Vives; i els instituts Illa de Rodes i Centre Escolar Empordà, que van ser premiats en aquesta 34ena edició del Concurs per a la Joventut de l’Alt Empordà d’Òmnium Cultural, enguany ha dedicat a l’escriptora Joana Ragall.
[fsg_gallery id=”38″]
RELACIÓ DE PREMIATS XXXIV CONCURS PER A LA JOVENTUT DE L’ALT EMPORDÀ ANY 2013 (Dedicat a JOANA RASPALL
PREMIS PER A ALUMNES DE PRIMÀRIA
PREMI MARIA VERDAGUER DE RECITACIÓ
Per a alumnes de 1r 2n 3r 4t 5è i 6è curs de Primària, dotats amb 20 eur. i un llibre
Reunits els Jurats de Figueres formats per Carme Pagès, Jaume Pujades, Quim Martínez, Sílvia Casamort, Àngels Barrientos i Ramon Prat.
El jurat de La Jonquera format per Mercè Crespo, Sònia Martínez i Cristina Ferrarons
El jurat de Llançà format per Josep Mª Salvatella, Joan Mª Pau i Magdalena Rocamora.
El jurat de Castelló d’Empúries format per Lluís Casadellà, Dora Sala i Dolors Barceló.
El jurat de Roses format per Daniel Abad, Manuel Pedreira i Ada Berta.
El jurat de L’Escala format per Josep Vilabrú, Jordi Pique i Teresa Tello.
El mateix dia de la recitació, el 15 de març de 2013, dictaminen premiar els següents participants:
1r CURS
MIQUEL PIJOAN…………………….. AMISTAT ………………………. Figueres
AINARA BARRERA CROS ………. Mª ANGELS ANGLADA ………… Figueres
NAYELI PONCE GIL ………………. Mª ANGELS ANGLADA ………… Figueres
ALÈXIA MASÓ ………………………. POMPEU FABRA …………………… Llançà
ÀNGELA AINA CÓRDOVA ……. POMPEU FABRA …………………… Llançà
ABRIL CID …………………………….. POMPEU FABRA …………………… Llançà
JUDIT RIPOLL ………………………… RUIZ AMADO ……………… Castelló d’Empúries
GUILLEM SOLER …………………… RUIZ AMADO ………………. Castelló d’Empúries
TANIT MINOBIS …………………….. RUIZ AMADO ………………. Castelló d’Empúries
DUNA PAGÈS CORTÉS……………. MONTSERRAT VAYREDA ………. Roses
NEUS BARROSO ROURA ……….. MONTSERRAT VAYREDA ………… Roses
PHILIPPE TANINHA PINA ………. MONTSERRAT VAYREDA …….. Roses
JÚLIA PUGA PRADO ………………. ESCULAPI ……………………………….. L’Escala
IRINA AGUILERA GARCIA …….. ESCULAPI ……………………………….. L’Escala
ABDELADIM NAGOURI …………… ESCULAPI ……………………………….. L’Escala
2n CURS
DANNA LABORDE SIEPERSKI .. SANT PAU ………………………………. Figueres
NOELIA GALBAN ………………… AMISTAT ………………………………. Figueres
ARIADNA DUARTE ……………… AMISTAT ………………………………… Figueres
RIHAB ER RAHMOUNI ………….. J.PEÑUELAS DEL RIO………………. La Jonquera
MARTÍ PÉREZ ………………………… J.PEÑUELAS DEL RIO…………….. La Jonquera
MIRIAM GHADDAR ………………. J.PEÑUELAS DEL RIO……………… La Jonquera
ONA RAFART ………………………… POMPEU FABRA …………………… Llançà
PAULA PÉREZ ……………………….. POMPEU FABRA …………………… Llançà
INDRA RODRÍGUEZ ……………… POMPEU FABRA …………………….. Llançà
CASANDRA RIO ……………………. RUIZ AMADO ………………….. Castelló d’Empúries
MARTA BESA …………………………. RUIZ AMADO …………………… Castelló d’Empúries
ARIADNA DORCA ………………….. RUIZ AMADO ………………………… Castelló d’Empúries
NINA JAUME AMETLLER ………. MONTSERRAT VAYREDA ………… Roses
LUCIA PÁRRAGA GÓMEZ ……….. MONTSERRAT VAYREDA ……….. Roses
ANASTASIA RAMOS GALKINA……..MONTSERRAT VAYREDA …… Roses
TENNEN JAWO ………………………. ESCULAPI ……………………………….. L’Escala
SALMA OULAD MANHOUA …… ESCULAPI …………………………………. L’Escala
CLÀUDIA LÓPEZ GARCÍA ………… ESCULAPI ……………………………….. L’Escala
3r CURS
JOANNA GONZÁLEZ BLANCO .. SANT PAU ……………………………….. Figueres
MIREIA HERAS ………………………. LA SALLE ……………………………… Figueres
ARCADI BARÓ ……………………….. AMISTAT ………………………………. Figueres
NURIA DUMANJO ………………….. SANT PAU …………………………….. Figueres
NEREA ORIOL ……………………….. J.PEÑUELAS DEL RIO…………….. La Jonquera
RENATA DÉCIMA …………………. J.PEÑUELAS DEL RIO……………… La Jonquera
RIM CHAOUI …………………………. J.PEÑUELAS DEL RIO…………….. La Jonquera
BERNAT MOSQUEDA ……………. POMPEU FABRA …………………….. Llançà
SEBASTIÀ ADRIAN ……………….. POMPEU FABRA ……………………. Llançà
JOEL DOMÈNECH ………………….. POMPEU FABRA ……………………. Llançà
IKER CATALAN ……………………… RUIZ AMADO ……………….. Castelló d’Empúries
JOEL PAGÈS …………………………… RUIZ AMADO ……………….. Castelló d’Empúries
SANAE EZ ZAARY ………………….. RUIZ AMADO ………………… Castelló d’Empúries
ROSA LLANCRICH …………………. ELS GRECS…………………………. Roses
ZAKARIA AATANI …………………. ELS GRECS………………………… Roses
LAIA COLAÇO ……………………….. ELS GRECS……………………… Roses
ANA VILA SEGOVIA…………. MONTSERRAT VAYREDA………. Roses
PAULA LAGARES SEDEÑO ……. ESCULAPI ……………………………….. L’Escala
ELENA LLORÀ …………………………. EMPÚRIES ……………………………. L’Escala
ORIOL JUAN ……………………………. EMPÚRIES …………………………… L’Escala
4t CURS
ELIA CEBALLOS ……………………. LA SALLE ……………………………… Figueres
ARNAU TERUEL ……………………. COR DE MARIA …………………….. Figueres
NADA BOURZIK ……………………. AMISTAT ……………………………….. Figueres
SAAD ZRAIOUIL …………………….. COR DE MARIA ……………………. Figueres
FERRAN MANDADO ……………… J.PEÑUELAS DEL RIO…………….. La Jonquera
PAULA CASADO ……………………. J.PEÑUELAS DEL RIO…………….. La Jonquera
MARC GAMERO ……………………. J.PEÑUELAS DEL RIO…………….. La Jonquera
GINA CARBONES ………………….. POMPEU FABRA …………………….. Llançà
ANNA LÓPEZ ………………………… POMPEU FABRA …………………… Llançà
ESTEL RAFART ……………………… POMPEU FABRA …………………… Llançà
ENRIC GIRONÈS ……………………. RUIZ AMADO ………………… Castelló d’Empúries
ANNA ARENAS ……………………… RUIZ AMADO …………….. Castelló d’Empúries
EMMA SÁNCHEZ …………………… RUIZ AMADO ………………. Castelló d’Empúries
IU JAUME AMETLLER …………… MONTSERRAT VAYREDA ……… Roses
ASMAE EL BAKHTI ……………….. ELS GRECS………………………………. Roses
AIDA VALENZUELA LÓPEZ ….. MONTSERRAT VAYREDA ……… Roses
DAVID PORTELL ARQUILLO …. ESCULAPI ……………………………….. L’Escala
ALEIX LAONE ………………………… EMPÚRIES ……………………………….. L’Escala
BERTA QUERALTÓ ………………… EMPÚRIES………………………………… L’Escala
5è CURS
JOAN COLL …………………………….. LA SALLE ………………………………. Figueres
LAÏLA ABAD ZERHOUNI ……….. SANT PAU ……………………………… Figueres
GLENDA FRUNZA ………………….. ESCOLÀPIES ………………………….. Figueres
DESI BOSCH …………………………… LA SALLE ………………………………. Figueres
MALWINA CIEPLUCH ………….. J.PEÑUELAS DEL RIO…………….. La Jonquera
BRUNO OSUNA …………………….. J.PEÑUELAS DEL RIO…………….. La Jonquera
RICARD MANDADO ……………… J.PEÑUELAS DEL RIO…………….. La Jonquera
INGRID BELTRAN ………………… POMPEU FABRA …………………… Llançà
GENÍS BECH ………………………….. POMPEU FABRA …………………… Llançà
SERGI PAGÈS ………………………… POMPEU FABRA …………………… Llançà
ESTEFANIA CARAGEL …………. RUIZ AMADO ………………. Castelló d’Empúries
SERGI OLIVERAS ………………….. RUIZ AMADO ………………. Castelló d’Empúries
LAUTARO SALAS ………………….. RUIZ AMADO ………………. Castelló d’Empúries
ANA PÉREZ ……………………………. VICENÇ VIVES……………………….. Roses
MERITXELL TORRES ……………. MONTSERRAT VAYREDA ……… Roses
SHENG YE …………………………….. VICENÇ VIVES……………………….. Roses
JUDIT LÓPEZ GIL …………………… ESCULAPI ……………………………….. L’Escala
ANGELO TEUFEL …………………… ESCULAPI ……………………………….. L’Escala
SHAIMA ZEHKRINI ……………….. ESCULAPI ……………………………….. L’Escala
6è CURS
ELOI SALA BAGUÉ ………………. PALLACH ……………………………. Figueres
DAVID TRAN BAGUÉ …………… COR DE MARIA ……………………. Figueres
MOHAMED ACHREF JELASSI .. LA SALLE …………………………….. Figueres
CARLA VIÑAS ………………………. J.PEÑUELAS DEL RIO…………….. La Jonquera
KEVIN MARCOS …………………… J.PEÑUELAS DEL RIO…………….. La Jonquera
LLUNA LOZANO ………………….. J.PEÑUELAS DEL RIO…………….. La Jonquera
PAULA VARGAS …………………… RUIZ AMADO ……………… Castelló d’Empúries
MIRIAM GARRIDO ………………… RUIZ AMADO ………………. Castelló d’Empúries
ANASS ARHOUNE …………………. MONTSERRAT VAYREDA ……… Roses
ANNA MAR DELGADO ………….. MONTSERRAT VAYREDA ……… Roses
NISRINE AFIA ……………………….. ELS GRECS……………………… …….. Roses
LEA GERMAIN QUINTANA…….. ESCULAPI ……………………………….. L’Escala
AMBRE PLAETEVOET ……………. ESCULAPI ……………………………….. L’Escala
LIDIA LÓPEZ ESCRIBANO ……… ESCULAPI ……………………………….. L’Escala
PREMI MARIA VERDAGUER DE CREACIÓ LITERÀRIA
Per a alumnes de 3r, 4t, 5è i 6è curs de Primària, dotats amb 40 eur. i un llibre
Reunit el Jurat format per Carme Pagès, Mercè Teixidor i Daniel Ferrer, ha decidit premiar els següents treballs:
Per a alumnes de 3r. s’ha premiat a:
ADA RIGALL SALA de l’Escola Sol i Vent de Vilafant amb la narració “EN BLANQUET I EN TOLÍ”
CARLA SAIS RIGALL de l’Escola Torre d’en Reig de Vilabertran amb el poema “EL MAR”
PAULA FERNANDEZ RUIZ de l’Escola Joaquim Cusí de Figueres amb el títol “POEMES”
Per a alumnes de 4t. s’ha premiat a:
ESTEL RIGALL SALA de l’Escola Sol i Vent de Vilafant amb el poema “ESTIMADA ÀVIA”
ROMÀ GUANTER SANCHEZ de l’Escola Pompeu Fabra de Llançà amb la narració “UNA ESGARRIFANÇA PER L’ESQUENA”
DUNIA ROPERO JARDIN de l’Escola Pompeu Fabra de Llançà amb la narració “EL RATOLÍ GOLAFRE”
Per a alumnes de 5è. s’ha premiat a:
ALBA TRIAS BELZUNCE de l’Escola Josep Pallach de Figueres amb el poema “LA NINETA DELS MEUS ULLS”
MERITXELL LANDETA FALGUERAS de l’Escola Josep Pallach de Figueres amb la narració “EL SECRET DEL SOL”
ELIA TORRENT RAGOLTA de l’Escola Josep Pallach de Figueres amb el poema “AMB UN SOMRIURE”
Per a alumnes de 6è s’ha premiat a:
ANNA BATLLE MARTÍ de l’Escola Sant Pau de Figueres amb la narració “NAVEGANT AMB OPTIMISME”
ELOI SALA BAGUÉ de l’Escola Josep Pallach de Figueres amb el poema “EL CAMP I LES FLORS”
MARC PALAQUÉS SERRA de l’Escola El Far d’Empordà amb la narració “MISTERI A LES CLAVAGUERES”
PREMIS PER A ALUMNES DE SECUNDÀRIA
PREMI MARIA ÀNGELS ANGLADA D’AUQUES
Per a alumnes de secundària, dotats amb 100 eur. i un llibre
El jurat, format per Josep Ministral, Adrià Ciurana Anglada, Salvador Torres i Coloma Valdesano acorden concedir els següents premis:
1r. d’ESO
a ARIADNA BARRIS, ALBA NOR I ALEX ABDI del Centre Escolar Empordà de Roses
2n d’ESO
a PAU MALLOL I EMMA PASCUAL de L’IES Ramon Muntaner de Figueres
3r d’ESO
a AIDA GOMEZ LOZANO I NAOUAL EL MOURABIT de l’IES Illa de Rodes de Roses
4t d’ESO
EL PREMI CORRESPONENT AL 4T. D’ESO HA QUEDAT DESERT.
MENCIONS:
El jurat decideix concedir dues mencions per a alumnes de 1r d’ESO premiades amb un llibre a:
MIREIA TUBERT I NÚRIA CARITG de La Salle Figueres
MAR GRAU, IKER LARAÑAGA I CRISTINA EL HAMSARI del Centre Escolar Empordà de Roses
Per a alumnes de 2n.d’ESO premiats amb un llibre a:
HAMMAN CHAATOUF, PEGGI UNBESCHEID I NAJAT HSSAINI de l’IES Illa de Rodes de Roses
Per a l’alumna de 3r. d’ESO premiada amb un llibre a:
MARTA LLORENS de l’Olivar Gran de Figueres
PREMI MARIA ÀNGELS ANGLADA DE CONTES
Per a alumnes de secundària, dotats amb 100 eur. i un llibre
El jurat format per Maria Àngels Gardella i Xixón Heras ha decidit premiar els següents treballs:
1r d’ESO.-
Els treballs presentats per la seva qualitat, el jurat decideix concedir un premi de 100 eur. a:
LA CAIXA DE MÚSICA de AMAL ABDESLAMI CHOUA de l’IES Illa de Rodes de Roses
100 eur. a:
L’UNIVERS CREATIU DE JOANA RASPALL de ELENA MAS ALCOBERRO de La Salle Figueres
2n d’ESO.-
ELS GIRS DE LA VIDA de NAJAT HSSAINI de l‘IES Illa de Rodes de Roses
Un accèssit amb un llibre per a:
EL SECRET D’UN GOS de ALEXIA LOBATO ROBLES de l’IES Ramon Muntaner de Figueres
3r d’ESO.-
UNA REFLEXIÓ IMPORTANTde MARIA FERNANDA PAZMIÑO LOGROÑO de l’IES Illa de Rodes de Roses
Un accèssit amb un llibre a:
LA RECOMPENSA D’UN ESFORÇ de SOUHEILA ABDESLAMI CHOUA de l’IES Illa de Rodes de Roses
4t d’ESO.-
EL MÓN DELS SOMNIS de LAIA VERDURA ESTRADA de L’IES de la Jonquera.
PREMI MARIA ÀNGELS ANGLADA DE POESIA
Per a alumnes de secundària, dotats amb 100 eur. i un llibre
El Jurat format per Maria Terrades, Assumpta Estarriol i Carme Pagès, ha decidit premiar els següents treballs.
Per a alumnes de 1r. D’ESO:
L’AMISTAT de LAIA TERÉS I AARJU JOVÉ de l’IES de Vilafant
Per a alumnes de 2n. D’ESO:
AVI PEP de MIREIA AMORÓS I MANERA de l’IES Escolàpies de Figueres
Per a alumnes de 3r. D’ESO:
RONDALLA DE SANT JORDI de JULIA SERRA COLL de l’IES Cendrassos de Figueres
Per a alumnes de 4t. D’ESO:
LA LLUM DEL DESPERTAR de MARC CORREA I SANTIAGO de l’Escola La Salle de Figueres
PREMIS PER A ALUMNES DE BATXILLERAT I CICLES FORMATIUS
Dotats amb 250 euros i un llibre
PREMI MIQUEL SOLÉ
PER A UN TREBALL DE CIÈNCIA I TECNOLOGIA
El Jurat format per Miquel Solé, Jordi Rigall I Ramon Galimany acorden concedir el premi a:
QUIM BOVER OLIVERAS de l’IES Cendrassos de Figueres amb el treball “ELS MACROINVERTEBRATS DEL FLUVIÀ I LA SEVA FUNCIÓ COM A BIOINDICADORS”
PREMI JOSEP MARIA AMETLLA
EL PREMI CORRESPONENT AL TREBALL D’HISTÒRIA HA QUEDAT DESERT.
PREMI ÒMNIUM CULTURAL DE LLENGUA I LITERATURA
El jurat format per Lluís Casadellà, i Lurdes Torner acorda concedir el premi a:
MARIA GIBER MATAS de l’IES Alexandre Deulofeu de Figueres pel seu treball “LA VEU VELLUTADA”
PREMI ÒMNIUM CULTURAL DE POESIA
El jurat format per Maria Terrades, Assumpta Estarriol i Carme Pagès acorda concedir el premi a:
ANNA JODAR PORTAS de l’ES Illa de Rodes de Roses per la poesia “DIVUIT ANYS I SURREALISME O REALISME TRÀGIC”
El jurat decideix concedir una menció premiada amb un llibre a: CLÀUDIA PRESAS I QUINTANA de l’IES Ramon Muntaner de Figueres per la poesia “FLOR DE CAMP”
PREMI ÒMNIUM CULTURAL DE NARRATIVA
El jurat format per Maria Rosa Saguer, Joan Ferrerós i Jordi Plà acorda concedir el premi a:
SALIHA BOUHASFOUR BUSRIF de l’IES de Rodes de Roses pel seu treball “AQUELLA MALALTIA”